• En
 • ساعت : ۱۳:۵۴:۵۹
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ 
 • تعداد بازدید : 565
در راستای اجرای جی نف: تمامی مكان های كشور دارای كدپستی ده رقمی شده اند

سرپرست اداره کل جغرافیایی و اطلاعات مکانی شرکت ملی پست گفت:

در راستای اجرای پروژه ملی جی نف، تمامی مکان های شناسنامه دار کشور شامل واحدهای مسکونی، تجاری و اداری دارای کدپستی ده رقمی شده اند.

کاوه دولتی پیشرفت پروژه ملی جی نف را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: تا پایان فاز نخست (سال 1399)، در نیمی از کشور این پروژه به سرویس دهی خواهد رسید و بقیه شهرها و روستاهای کشور هم تا پایان سال 1400، به این پروژه خواهند پیوست.

او با اشاره به اینکه در حال هماهنگی با شهرداری ها هستیم تا برای ساختمان های در حال احداث نیز کدپستی ده رقمی تعریف شود، اظهار داشت:  در حال حاضر 27 میلیون رکورد ساختمانی و 58 میلیون رکورد اطلاعاتی کدپستی ده رقمی در کشور موجود است.

وی اختصاص کدپستی ده رقمی به هر واحد مکانی را یکی از مراحل پیاده سازی جی نف عنوان کرد و تصریح کرد: پس از این مرحله باید کدها روی نقشه های دیجیتالی و به روز رسانی شده، جانمایی شود تا امکان نمایان شدن اطلاعات ملک، روی نقشه فراهم شود.

او با اشاره به اینکه نداشتن پلاک شهرداری یکی از مهمترین موانع اجرای جی نف در کشور است، افزود: در حال حاضر 90 درصد اماکن برخی استان ها و شهرهای کشور از جمله خراسان جنوبی، ایلام و شهر ساری فاقد پلاک هستند.

دولتی، شمار مکان های بدون پلاک در استان تهران را بالغ بر 450 هزار عنوان کرد و افزود: که این تعداد حدود 10 درصد کل مکانهای استان را شامل می شود.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون رایزنی های زیادی با شهرداری ها در این خصوص انجام شده است، اظهار داشت: در اختیار نداشتن اعتبار لازم و در اولویت نبودن موضوع پلاک گذاری برای شهرداری ها، از جمله دلایل تداوم این مسئله است.

او افزود: به منظور حل این مشکل، نشست هایی با استانداری ها در حال انجام است، تا شرایط لازم برای اجرای کامل پروژه جی نف به عنوان یک پروژه ملی که کمک زیادی به تسریع خدمات رسانی سازمان ها و دستگاه های دولتی و همچنین کسب و کارهای بخش خصوصی در دستیابی به آدرس استاندارد می کند، فراهم شود.

سرپرست اداره کل جغرافیایی و اطلاعات مکانی، در اختیار داشتن نقشه های دقیق و پارسل بندی شده را یکی از دیگر از الزامات پیشبرد پروژه جی نف مطرح کرد و گفت: از مجموع 1275 شهر کشور، تا پایان امسال اطلاعات 257 شهر ژئوکد ( تعیین موقعیت جغرافیایی مکان روی نقشه) می شود و در صورت تامین نقشه بقیه شهرها، شرکت ملی پست آماده است تا سال آینده نقشه تمامی شهرهای ایران را ژئوکد کند.

وی در مورد مکان های روستایی نیز اظهار داشت: با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کار به روز رسانی نقشه های 38 هزار روستا در حال انجام است.

دولتی استفاده از بانک های اطلاعاتی اماکن به شیوه های متفاوت توسط شرکت های خدمات رسان مانند برق، گاز، تلفن و آب و فاضلاب را یادآور شد و گفت: هر کدام از این خدمات رسان ها آدرس یک واحد مکانی را براساس استانداردهای خود تعریف و جمع آوری کرده اند، به همین دلیل یکی دیگر از الزامات تکمیل پروژه جی نف، انطباق و یکسان سازی بانک های اطلاعاتی شرکت ها و نهادهای مختلف خدمات رسان با بانک های اطلاعاتی استاندارد شرکت ملی پست است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون استان قم بالاترین سطح همکاری را در جمع آوری و انطباق اطلاعات داشته است و تقریبا اجرای پروژه جی نف در این استان عملیاتی شده و به سرویس دهی رسیده است، افزود: در خصوص انطباق بانک های اطلاعاتی نیز، شرکت مخابرات استان های تهران و البرز تا 90 درصد پیشرفت داشته اند.

او در خصوص مزایا و ویژگی های پروژه جی نف گفت: با راه اندازی این پروژه، عموم مردم می توانند از طریق سامانه سینا به آدرس sina.post.ir اطلاعات کدپستی خود را دریافت کنند، امکان دسترسی شرکت ها و سازمان های دولتی و غیردولتی و کسب و کارها به سرویس های فوق نیز از طریق سازمان فناوری اطلاعات ایران امکان پذیر می باشد.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

  مديريت جغرافيايي واطلاعات مکانی کشور: نیلوفر-شهیدقندی/15587/خیابان هویزه/ پلاک 1

  آخرین بروزرسانی سایت : 1399/07/02 10:47
  V5.5.5.0