• En
 • ساعت : ۱۱:۷:۵۲
 • تاريخ :
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۵ 
 • تعداد بازدید : 4133
در قالب پروژه های اقتصاد مقاومتی تا پایان سال 95 تمام كشور دارای كد جغرافیایی می شود
در هجدهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی" مدیریت نشانی مكان محور و استعلامات میان دستگاهی اماكن" به عنوان برنامه ملی شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد تصویب و مسوولیت اجرای آن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سپرده شد.


در قالب پروژه های اقتصاد مقاومتی تا پایان سال 95 تمام كشور دارای كد جغرافیایی می شود

 

 در هجدهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی" مدیریت نشانی مكان محور و استعلامات میان دستگاهی اماكن" به عنوان برنامه ملی شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد تصویب و مسوولیت اجرای آن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سپرده شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت پست، مهندس مهری رییس هیات مدیره و مدیرعامل شركت پست، در گفت و گو با مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این خصوص با اشاره به اجرای منویات مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی، گفت: با توجه به تاثیر این پروژه در بحث سالم سازی اقتصاد، افزایش بهره‌وری و كاهش هزینه‌ها، این طرح به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پیشنهاد و مورد تصویب واقع شد .

وی با ابراز خرسندی از این اتفاق و تاكید بر این كه مدیریت نشانی مكان محور و استعلامات میان دستگاهی از بحث‌های اساسی شركت پست به شمار می رود، افزود : مكان یكی از زیرساخت‌های دولت الكترونیك است و لازم است با نگاه علمی و جامع تری به آن توجه كنیم .

مهری در این راستا به تعریف این پروژه در سه بخش اصلی اشاره كرد و اظهار داشت: بحث كدپستی، طبقه بندی مشاغل، ژئو كد كردن نشانی و سیماك در این پروژه، دیده شده است .

وی با یادآوری الزام اختصاص كدپستی به اماكن بیان كرد: طبق استاندارد هر 2 سال یك بار باید نسبت به بهنگام سازی اطلاعات اماكن شهری و هر 4سال نسبت به اماكن روستایی اقدام شود كه در سالهای اخیر توجه كمی به آن شده بود كه دوباره در دستور كار قرار گرفت .

مهری از پیشرفت‌های خوب صورت گرفته در این زمینه طی دو سال گذشته خبر داد و افزود: تا كنون طبق برنامه 100 درصد اماكن شهری و حدو 50 درصد اماكن روستایی به روز رسانی شده و در این میان 48 میلیون ركورد كدپستی به دست آمده كه حدود 38 میلیون مربوط به اماكن شهری و 10 میلیون مربوط به اماكن روستایی است .

مدیرعامل پست همچنین با بیان این كه هر یك از آدرس ها با دقت بالا اعتبار سنجی شده و شامل جزئیاتی همچون نام محله، نام معبر، شماره پلاك و مختصات جغرافیایی منحصر به فرد ملك است، ادامه داد: نشانی ثبت شده در پایگاه G-NAF شامل تقسیمات كشوری، نام محله، نام معبر، پلاك و مختصات ملك(یا همان ژئو كد) برای آدرس است و شامل اطلاعات شخصی نمی شود .

به گفته مهری،G-NAF از طریق ایجاد ارتباط بین داده های متنی و مكانی آدرس های معتبر، دوباره كاری ها و خطاهای مرتبط با آدرس های جعلی و باطل را حذف و یا كاهش می دهد و از جمله مزایای آن می توان به افزایش كارایی، دقت و داده های قابل اطمینان اشاره كرد .

وی در این زمینه به برخی مشكلات نیز اشاره كرد و گفت: توسعه شهرها، وجود معابر هم نام یا بی نام از گذشته مساله بوده مشكلاتی است كه اختصاص كدپستی را با دشواری روبه رو می كند كه آنها هم با تعامل با شهرداریها و مهندسی مجدد در حال حل شدن است .

مهری در ادامه از پلاك كوبی كدپستی در برخی از شهرها و روستاها خبر داد و افزود: برخی استانها در این زمینه اقدامات خوبی را انجام داده اند كه در صورت همكاری شهرداریها و دهیاری های كشور، این طرح با سرعت بیشتری در كشور پیش خواهد رفت .

مدیرعامل شركت پست در ادامه، از ساماندهی 45 درصد اطلاعات بانك اطلاعات مشاغل بر اساس استاندارد بین المللی ISICنسخه 2008 به عنوان بخش دیگر این پروژه خبر داد و گفت: در این استاندارد، مشاغل با جزئیات بیشتر دسته بندی شده و كد فعالیت 4 رقمی به آنها اختصاص می یابد كه كاربردهای فراوانی برای شركت‌های تولیدی، خدماتی و پست در تبلیغات هدفمند و فعال كردن سرویس پست مستقیم، و حتی آمایش تراكم شغل ‌ها در كشور دارد .

مهری در ادامه در خصوص مدیریت نشانی (G-NAF) Geo-coded National Address File اظهار داشت: طبق حكم رییس جمهور، شركت پست متولی و رییس كارگروه ملی GNAF است و در راستای عمل به وظایف خود در این خصوص تاكنون پنج جلسه در قالب كارگروه ملی با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی تشكیل داده است .

وی با ابراز تاسف از ناهماهنگی در استفاده از نشانی توسط دستگاه های مختلف، ادامه داد : با تعریف نشانی استاندارد، همه موظف به پیروی از آن بوده و باید كلیه خدمات خود را بر اساس كدملی و نشانی استاندارد مكانی ملی به مردم ارائه دهند .

مهری از مزایای اختصاص طول و عرض جغرافیایی به هر مكان (ژئوكد كردن) را خدمت رسانی سریع به ویژه در مواقع بحرانی عنوان كرد و گفت: تا كنون عملیات ژنوكدینگ 14 استان كشور به پایان رسیده ؛ 9 استان 90 درصد پیشرفت و 15 استان نیز بیش از 80 درصد پیشرفت داشته و پیش بینی می شود كل عملیات در نقاط شهری ظرف سه ماه آینده به پایان برسد .

در ادامه این بحث وی افزود : از 13 میلیون و 659 هزار و 813 ساختمان قابل تخصیص،12میلیون و50 هزار ساختمان در سامانه یكپارچه نشانی ایران(سینا) ژئوكد شده‌اند و عملیات ژئوكدینگ اطلاعات نشانی و كدپستی نقاط روستایی نیز آغاز شده و پیش بینی می شود تا پایان سال 95 به اتمام برسد .

وی در عین حال، تكمیل سامانه اطلاعات جغرافیایی را منوط به تامین لایه‌های نقشه‌های پارسل و معابر دانست و افزود: در بسیاری از استان ها نقشه‌ها در اختیار ما قرار داده شده است و در بعضی نقاط كه نقشه ای در كار نیست در حال رایزنی هستیم تا از هر طریق حتی سازمان فضایی این نقشه ها را تامین و یا تهیه نماییم .

مهری از انتخاب شهرهای تهران، مشهد و اصفهان به عنوان پایلوت این طرح خبر داد و گفت: تهران به علت آماده بودن زیرساخت ها، كار شروع شده و مشهد و اصفهان هم به ترتیب شروع می شود و در نهایت با رفع ایرادات، دستور العمل جامع سامانه اطلاعات جغرافیایی برای تمام استانهای كشور تهیه و ابلاغ می شود .

وی اقدام بعدی را قرار دادن سرویس‌ بر روی نقشه‌ها عنوان كرد و گفت: با انجام این عمل، دسترسی مردم به سرویس‌های متنوع و كاربردی مكان محور (مبتنی بر اطلاعات و نقشه های جغرافیایی) تسهیل می شود .

مهری با اشاره به تشكیل كمیته های تخصصی نقشه، نشانی و سرویس های مرتبط با طرح، از بهره گیری از دانش و توان شركت های دانش بنیان در زمینه طراحی و تولید سیستم های نرم افزاری و سرویس های مورد نیاز طرح خبر داد و گفت: به منظور بهره گیری از دانش علمی روز دنیا، از تجربه دانشگاه ملبورن استرالیا به عنوان پیشرو در زمینه پیاده سازی سیستم های یكپارچه اطلاعات مكانی در جهان استفاده شد . همچنین دانشگاه های تهران و فردوسی مشهد نیز به عنوان مشاور این طرح انتخاب شدند .

همكاری با مركز آمار ایران به منظور اجرای سرشماری نفوس و مسكن سال 95، تجهیز دیتا سنتر مناسب برای ذخیره سازی اطلاعات مورد نیاز پروژه G-NAF ، عملكرد تجمعی عملیات معادل 74 درصد نسبت به كل برنامه 24 ماهه؛ از دیگر اقدامات در قالب پروژه G-NAF بود كه مدیرعامل پست به آن اشاره كرد .

مهری آخرین بخش پروژه اقتصاد مقاومتی را سیماك (تبادل الكترونیكی استعلامات میان دستگاهی اماكن و املاك) نامید و گفت: در این زمینه با حدود 17 سازمان بهره بردار از اطلاعات مكانی از جمله استانداری ها، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، شركت آب، برق، گاز، منابع طبیعی، امور اراضی،‌میراث فرهنگی، اوقاف، سازمان ملی زمین و مسكن، شركت عمران و بهسازی شهری ایران،‌ محیط زیست، امور مالیاتی، امور اصناف، سازمان تامین اجتماعی، ادارات كار، معاونت امور بانك و بیمه تعامل داریم .

وی با تاكید بر این كه این سامانه به لحاظ ماهیت یك "زیرساخت نرم افزاری برای مدیریت یكپارچه املاك است و علاوه بر امكان ایجاد پایگاه متمركز املاك سرزمین" قادر است فرآیندهای كاری اداری مربوط به امور املاك را در میان دستگاه های اجرایی ذی ربط الكترونیكی كند، گفت: اجرای تدریجی طرح بهره برداری دستگاه ها از "سامانه یكپارچه مدیریت املاك- اختصاراً سیماك" عملاً از سال 1394 آغاز شده است.

به گفته مهری، ساماندهی و ایجاد بانك اطلاعات متمركز املاك كشور اعم از املاك دارای سند رسمی عادی و یا فاقد سند با قابلیت به روزرسانی سریع و با كمترین هزینه، امكان مبادله الكترونیكی استعلام های میان دستگاهی مربوط به ملك، امكان مدیریت و نظارت بر تمامی امور مربوط به ملك،‌ شفاف سازی پرونده ملك و روند كارهای مربوط به آن، ایجاد پیشخوان الكترونیكی شهروندان و كاهش 130 میلیون سفر درون و برون شهری، ارتقای سلامت اداری و به حداقل رسیدن زمین خواری از اثرات بهره برداری از این زیرساخت دانش بنیان به شمار می رود .

همچنین تسهیل درآمدهای مالیاتی،‌ عادلانه تر شدن قیمت های معاملاتی، به روزرسانی حدود 270 میلیون پرونده ملك در دستگاه های اجرایی،‌امكان هدفمندسازی واقعی یارانه های نقدی و غیر نقدی (انرژی)، كاهش دعاوی مربوط به املاك در دادگستری و سایر مراجع رسیدگی به تخلفات و اختلافات مربوط به ملك از دیگر مزایای این طرح است .

وی با اشاره به اجرای پایلوت طرح سیماك در استان های كرمان، گیلان و البرز افزود: در نظر داریم پنجره واحد مكان را به منظور بهره مندی سازمان های ذی نفع راه اندازی كنیم كه علاوه بر ارایه خدمات یكپارچه و الكترونیكی و تسهیل كار شهروندان، به سالم سازی اقتصاد و كاهش هزینه ها نیز كمك می كند .

مدیرعامل پست در پایان ابراز امیدواری كرد:با اجرای كامل طرح"مدیریت نشانی مكان محور و استعلامات میان دستگاهی اماكن "به شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد كمك شایانی شود .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  مديريت جغرافيايي واطلاعات مکانی کشور: نیلوفر-شهیدقندی/15587/خیابان هویزه/ پلاک 1

  آخرین بروزرسانی سایت : 1399/07/02 10:47
  V5.5.5.0